Umowa o prace to marzenie wielu osób pracujących na umowach zlecenie czy o dzieło. To dlatego, że tego typu umowa gwarantuje spokój, stałe wynagrodzenie, składki na ubezpieczenie zdrowotne czy emeryturę. Jest to pisemna umowa zawarta między pracownikiem a pracodawcą.

Jakie są rodzaje umowy o pracę?

  • Umowa o prace na okres próbny. Ma ona na celu sprawdzenie kwalifikacji pracownika, a więc upewnienie się pracodawcy, czy chce tę osobę zatrudnić. Natomiast z perspektywy pracownika jest to czas, w którym może się zapoznać z warunkami, jakie panują w firmie i podjąć finalną decyzję czy chce w niej pracować. Czas pracy na takiej umowie nie może być jednak dłuższy niż trzy miesiące. Wynagrodzenie jest zwykle znacznie niższe niż na właściwej umowie.
  • Umowa o prace na czas nieokreślony nie zakłada daty, zgodnie z którą pracownik skończy prace w danej firmie. Oznacza to, że będzie pracował do czasu aż złoży wypowiedzenie lub zostanie zwolniony. Decyzja pracownika o złożeniu wypowiedzenia może mieć wydźwięk nawet osobisty, a inaczej jest w przypadku pracodawcy, bo ten będzie musiał uzasadnić zwolnienie pracownika.
  • Umowa o pracę na czas określony zakłada, że pracownik będzie pracownikiem firmy do wyznaczonej daty. Po tej dacie umowa wygasa, choć oczywiście możliwe jest jej przedłużenie. Według polskiego prawa taka umowa może obowiązywać nie dłużej niż trzydzieści trzy miesiące, a pracownik może posiadać jednocześnie trzy kontrakty tego typu.

Umowa o prace ile netto zarobimy?

Umowa o prace - ile to netto?To oczywiście kwestia indywidualna, która zależy od rodzaju umowy, wykonywanego zawodu i wielu innych czynników. W sieci istnieje wiele kalkulatorów pozwalających nam przeliczyć kwotę brutto na netto oraz informujące jakich stawek spodziewać się w danym zawodzie.

Przykłady można zacząć od popularnej stawki minimalnej w naszym kraju. Od 1 stycznia 2021 roku minimalna stawka godzinowa ustalona ustawą wynosi 18,30 zł brutto. Są to minimalne zarobki, jakie może nam zaoferować pracodawca. Szacuje się, że za minimalną krajową pracuje aż półtora miliona Polaków, a daje to wynik około 2900 zł brutto w skali miesiąca (w zależności od ilości godzin). Ile to netto?

Zgodnie z popularnymi kalkulatorami, minimalna krajowa w przypadku umowy o prace wynosi 2062 zł netto, a więc tyle realnie dostaniemy na konto czy w gotówce. Ta sama kwota w przypadku umowy zlecenie dałaby 2116 zł, a w przypadku umowy o dzieło 2419 zł. Mimo wszystko umowa o pracę jest najstabilniejszą formą uzyskiwania przychodu, więc mimo niższych zarobków wiele osób wybiera tę formę. Na uwagę zasługują też pełne składki zdrowotne i realne odkładanie pieniędzy na przyszłą emeryturę w przypadku umowy o pracę.

Średnia krajowa brutto w 2021 roku wynosi około 5600 zł brutto miesięcznie. Taka kwota brutto w przypadku umowy o prace da nam realny zarobek „na rękę” w wysokości 4036 zł na miesiąc. W przypadku umowy zlecenie przełoży się na 4231 zł netto, a umowy o dzieło 4838 zł netto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here