Spodnie trekkingowe to niezbędny element wyposażenia dla każdego, kto planuje wyprawę w góry. Zastosowanie wyselekcjonowanych materiałów oraz technologii pozwala utrzymać odpowiedni komfort termiczny, co jest szczególnie istotne w przypadku wspinaczki na wysokości powyżej 3000 metrów nad poziomem morza. Odpowiednio dobrane spodnie trekkingowe zapewnią użytkownikowi wygodę, zwinność ruchów, oddychalność i odporność na trudne warunki atmosferyczne.

Co to są spodnie trekkingowe?

Mianem spodni trekkingowych możemy nazwać każdy rodzaj spodni, który zapewnia użytkownikowi komfort oraz ochronę, oraz został stworzony z myślą o tych, którzy uprawiają turystykę pieszą, czy wspinaczkę górską. Są to zarówno spodnie trekkingowe na lato, szyte z lekkich i szybkoschnących włókien, jak również te z membraną lub typu softshell o dość uniwersalnym przeznaczeniu. Zdecydowanie najważniejszymi elementami tego typu odzieży są funkcjonalność, rodzaj materiału i detale dopasowane do aktywności.

Jak wybrać spodnie trekkingowe

Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem swoich pierwszych spodni trekkingowych:

  • materiał (powinien zapewnić ochronę przed wiatrem i wodą, jednocześnie utrzymując komfort termiczny)
  • wygoda (spodnie trekkingowe nie powinny ograniczać ruchów, powinny być również dopasowane do Twojej sylwetki)
  • trwałość (zwróć uwagę na jakość materiałów, z których spodnie zostały wykonane, aby posłużyły Ci, jak najdłużej)
  • detale (praktyczne kieszenie na mapy, latarkę i przekąski to podstawa dobrych spodni trekkingowych, ważne, aby były łatwo dostępne, odpinane nogawki, regulowany obwód nogawek, membrany)
  • izolacja (w zależności od warunków atmosferycznych, w jakich zamierzasz korzystać ze spodni, wybierz te z odpowiednią izolacją w postaci polaru lub puchu)

Ze względu na porę roku wyróżniamy spodnie trekingowe letnie, zimowe oraz na okresy przejściowe. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na stopień ochrony przed czynnikami atmosferycznymi:

  • spodnie trekkingowe softshellowe (najczęściej z powłoką DWR)
  • spodnie trekkingowe z membraną (wiatroszczelne lub wodoodporne)
  • spodnie trekkingowe letnie (lekkie i szybkoschnące, często z filtrem UV)

Spodnie trekkingowe dla Ciebie

Jak widzisz wybór odpowiednich spodni trekkingowych dla siebie, nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest bardzo dużo czynników wpływających na decyzję. Najważniejsze jest to, aby spodnie trekkingowe zimowe damskie zapewniały Ci komfort oraz ochronę przed wiatrem i opadami. W trudnych zimowych warunkach warto pomyśleć również nad dodatkowymi getrami termoaktywnymi, a podczas dużych opadów spodniami z membraną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here