Dieta keto – właściwie ketogeniczna – w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się czemu dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę efekty jakie osiągane są przez różnorodne osoby – często te z pierwszych stron popularnych czasopism. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej diecie. W szczególności jeżeli bierze się pod uwagę przejście na inny tryb odżywiania. Warto również poznać przykładowy jadłospis, który obowiązuje przy takim planie odżywiania.

Główna zasada

Zanim jednak przyjdzie czas na jadłospis, należy zapoznać się z główną zasadą, która jest istotą całej diety. Otóż należy ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów na rzecz spożywanej ilości białka oraz tłuszczu. Niby nic takiego, ale nie można zapomnieć o tym, że węglowodany to duża ilość produktów spożywczych, jakie pojawiają się w planie żywieniowym praktycznie każdej osoby. Trzeba wiedzieć, że najczęściej ma się do czynienia z węglowodanami złożonymi. To właśnie je można znaleźć w warzywach, owocach, kaszach, ryżach, pieczywie, makaronie. Brzmi znajomo? Oczywiście, że tak, ponieważ to takie produkty w głównej mierze spożywa się na tradycyjnej diecie. Czas więc na to, aby z nich zrezygnować na rzecz diety ketogenicznej.

Co można jeść?

Dieta keto jadłospis https://dietly.pl/blog/dieta-ketogeniczna-przepisy przewiduje miejsce dla takich produktów spożywczych, jak: drób, wołowina, wieprzowina czy podroby; szczególnie łosoś, makrela czy też śledź. Można również pozwolić sobie na użycie ulubionej, a do tego zdrowej oliwie z oliwek. Makadamia, migdały, nasiona dyni, siemię lniane, orzeszki ziemne, orzechy włoskie – te rodzaje orzechów są jak najbardziej dozwolone. Można ich używać do przyrządzenia różnych dań. Warto je jednak potraktować jako dobrą przekąskę pomiędzy posiłkami. Dzięki temu nikt nie będzie podjadał niezdrowych rzeczy pomiędzy posiłkami. Jajka, awokado, olej lniany, twaróg, masło czy śmietana w wersji pełno tłustej – jak najbardziej można pozwolić sobie na ich spożycie. Cheddar czy mozzarella do kanapki czy też jako dodatek do obiadu – nie ma żadnych przeciwwskazań. Brokuły, pomidory czy papryka to warzywa nieskrobiowe dedykowane dla osób na diecie ketogenicznej.

Przykładowy jadłospis na kilka dni

Zalecane produkty spożywcze są już znane. Czas na to, aby zaplanować jadłospis. Może on wyglądać w sposób następujący:

  • poniedziałek – śniadanie: jajecznica z 3 pomidorkami koktajlowymi, obiad: polędwica wieprzowa z warzywami w wersji świeżej lub mrożonej, kolacja: krewetki na maśle klarowanym z sałatą polaną oliwą z oliwek.
  • wtorek – omlet z boczkiem i żółtym serem; żołądki w sosie pieczarkowym; zupa włoska z klopsikami i warzywami.
  • środa – naleśniki z mięsem, pieczona karkówka z kapustą, pieczony łosoś.
  • czwartek – jajka w koszulce z warzywami, zupa dyniowa z imbirem (lub bez w zależności od preferencji smakowych), sałatka z tuńczykiem i gotowanym jajkiem.

Całkiem smaczne opcje smakowe, jakie są w stanie przypaść do gustu każdej osobie szukającej dla siebie nie tylko zdrowej diety, ale także ciekawych smaków na talerzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here