Kiedy jesteśmy dziećmi nad wieloma kwestiami nie zastanawiamy się. To co spędza nam sen z powiek jako osobom dorosłym dla dzieci nie jest często problemem. Jedną z takich kwestii jest dobór odpowiedniego materaca, idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Jako dziecko każdy z nas mógł spać praktycznie na podłodze, jednak z wiekiem wybór materaca, który będzie dopasowany do naszych preferencji, jest jedną z fundamentalnych kwestii, która pozwoli nam cieszyć się spokojnym snem.

Sen natomiast przekłada się na nasze funkcjonowanie oraz ogólny stan zdrowia. Należy więc stwierdzić, że to jaki materac wybierzemy może mieć ogromny wpływ na jakość naszego życia i warto zadać sobie trudu, aby dokonać odpowiedniego wyboru, poprzedzonego skrupulatną analizą zarówno rynku materacy jak i swoich własnych potrzeb.

Jaki materac?

Czasy kiedy spało się całe życie na rozkładanym tapczanie bezpowrotnie minęły i dziś większość ludzi zdaje sobie sprawę jak priorytetowy jest dobrze wybrany materac. Jak więc dokonać tego ważnego wyboru? Materac to konstrukcja stworzona po to, aby zapewnić nam odpowiednie podparcie kręgosłupa w trakcie snu. Biorąc pod uwagę, że przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę łatwo obliczyć, że blisko 1/3 swojego życia spędzamy w łóżku. Jeśli zaniedbamy niestety ten obszar egzystencji i nie zapewnimy sobie odpowiedniego odpoczynku dla mięśni i kości w trakcie tych 8 godzin, to często w trakcie pozostałych 16 godzin ciężko będzie nam zniwelować skutki złego snu.

Zatem czy powinniśmy wybrać materac miękki, średni, a może twardy? Powszechna opinia o tym, że zdrowy jest jedynie twardy materac już dawno odeszła w zapomnienie, ponieważ w rzeczywistości to jaką twardość materaca powinniśmy wybrać zależ od dwóch fundamentalnych czynników: wzrostu i wagi. Materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, lecz idealnie dopasować się do krzywizny kręgosłupa. Ważne jest, aby materac był o około 20 centymetrów wyższy, aniżeli osoba, która będzie na nim spać. Trzeba też pamiętać, że im cięższa osoba tym twardszy powinien być materac, aby można było go komfortowo użytkować.

Rodzaj materaca

Kolejnym ważnym aspektem w kontekście doboru materaca jest to jaką pozycję przyjmujemy w trakcie snu. Jeżeli przyszły użytkownik najczęściej śpi na wznak, wówczas warto wybrać materac twardszy, który dobrze dopasuje się do krzywizny kręgosłupa i będzie go trzymał nie pozwalając się zbytnio deformować. Wtedy optymalny będzie wybór materaca piankowy o dużej twardości. Natomiast gdy w naszej naturze leżą częste zmiany pozycji w trakcie snu oraz częste przybierania pozycji „na boku”, trzeba rozważyć kupno materaca nieco miększego, który dopasowuje się bardziej do przebieranych przez nas kształtów – do takich należą materace kieszeniowe.

Dla osób cierpiących na alergie polecane są materace lateksowe, które dzięki swojej budowie są stale wentylowane. Kwestia doboru materaca to bardzo obszerny temat i każdy kto planuje jego zakup powinien dokładnie dobrać go tak, aby móc w pełni cieszyć się i korzystać z jego właściwości. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dobry sen to zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here