Choć miasta nie zostały zbudowane z myślą o nich, wiele gatunków dzikich zwierząt adaptuje się do życia na terenach zurbanizowanych, a dużą ich część stanowią ptaki. Znajdują schronienie w parkach i ogrodach, budują gniazda na dachach budynków i innych elementach infrastruktury, ale życie w ludzkim mieście stawia przed nimi wiele wyzwań. Gołębie zamieszkują w pobliżu ludzkich siedzib od tak dawna, a ich populacja jest na tyle liczna, że dokarmianie ich jest wręcz odradzane przez przyrodników. Pożyteczne jerzyki, które wyłapują tysiące much i komarów, odlatują jesienią do ciepłych krajów. Jednak kosy, sikorki, wróble i inne ptaki śpiewające zimą często mają problem ze zdobyciem potrzebnych ilości pożywienia. Możemy im pomóc, wystawiając do ogrodu czy na balkon odpowiednio przygotowany karmnik z ptasimi smakołykami.

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Jak zrobić karmnik dla ptaków? W zależności od umiejętności i posiadanych narzędzi, można użyć wydrążonego kawałka pnia, kilku deseczek, a nawet dużej, plastikowej butelki. Pamiętajmy, żeby ścianki karmnika zabezpieczały pokarm przed czynnikami atmosferycznymi, a otwory wejściowe dla ptaków były nieduże, co z kolei zapobiegnie odwiedzinom gołębi oraz innych nieproszonych gości. Karmnik powinien być zrobiony w ten sposób, żebyśmy mogli zamocować w miejscu wysoko położonym, ale łatwo dostępnym dla nas. A jaki pokarm właściwie powinniśmy zostawiać w naszym karmniku? Na pewno nie chleb. Wbrew obiegowej opinii, chleb nie tylko nie jest dobry dla ptaków, ale nawet może im zaszkodzić. Jeśli chcemy zadbać o okolicznych śpiewaków, wystawmy dla nich mieszankę ziaren – łuskany słonecznik, siemię lniane, rozdrobnione orzechy włoskie… Kosy nie pogardzą też rozkrojonym jabłkiem albo gruszką, również bogatki chętnie poczęstują się owocami, takimi jak śliwki czy suszone jagody. Możemy sypać ptakom także wszystkie rodzaje zboża, całe ziarna pszenicy, jęczmienia i żyta.

Płat boczku lub słoniny

Dla mięsożernych ptaków, takich jak kowaliki i sikory, warto wywiesić w pobliżu karmnika płat boczku lub słoniny. Ich gusta zaspokoi również kula zwierzęcego tłuszczu wymieszanego z ziarnami, którą można prosto przygotować samemu – wystarczy stopić tłuszcz w rondelku, dosypać ziarna, a potem przelać do formy i wstawić do lodówki, aż zastygnie. Natomiast jeśli chcemy dokarmić ptaki, które raczej do naszego ogródka nie przylecą, jak łabędzie i kaczki, przygotujmy dla nich ugotowaną i rozdrobnioną marchewkę, buraki, ziemniaki czy pietruszkę Pamiętajmy też, by zapewnić ptakom stały dostęp do wody, nawet podczas mrozów. Te kilka rzeczy sprawi, że nasz karmnik będą chętnie odwiedzać liczni skrzydlaci goście. Dokarmianie ptaków nie wymaga więc żadnego znacznego nakładu sił czy środków, za to znacznie ułatwia im przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here