Krwawienie miesiączkowe jest konsekwencją złuszczania się błony śluzowej macicy, w przypadku gdy nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Niejednokrotnie towarzyszy mu wiele dolegliwości, takich jak bóle brzucha i krzyża, nasilona migrena, uczucie słabości. Często termin nadchodzącego okresu zgrywa się z ważną dla nas datą, na przykład ślubem lub wyjazdem. Wiele kobiet zadaje sobie wtedy pytanie jak zatrzymać okres.

Jak zatrzymać okres?

Na wielu forach internetowych można znaleźć liczne domowe sposoby, które rzekomo pomagają opóźnić krwawienie. Należą do nich między innymi spożywanie dużej ilości witaminy C i wapnia, zwiększony wysiłek fizyczny, gorące kąpiele, czy też picie naparu z pietruszki lub czarnej malwy. Jako czynnik opóźniający okres podaje się również silny stres, chociaż nie należy on do polecanych metod, ze względu na dużą szkodliwość dla organizmu.

Inne sposoby

Naturalne metody zatrzymania okresu nie są jednak skuteczne. Widoczne efekty daje natomiast stosowanie takich metod antykoncepcji jak wkładki hormonalne lub implanty, które ograniczają krwawienie do minimum lub leki antykoncepcyjne, które są w stanie nawet całkowicie zatrzymać okres. Hormony zawarte w tych lekach hamują procesy zachodzące naturalnie w drogach rodnych i powodują brak owulacji,
dzięki temu krwawienie jest minimalne lub w ogóle nie występuje. Najłatwiejszym sposobem przy zażywaniu leków antykoncepcyjnych jednofazowych jest tak zwana metoda „pack to pack” – przy schemacie przyjmowania przez 21 dni tabletek i 7 dni przerwy, należy wyeliminować przerwę, a więc po skończeniu tabletek przeznaczonych na jeden cykl, od razu zażywa się kolejne i w ten sposób zapobiega się wystąpieniu krwawienia. Tak samo można postąpić podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych – w tym przypadku nie stosuje się przerwy między naklejaniem kolejnych plastrów. Każde zmiany w stosowaniu metod antykoncepcyjnych należy jednak skonsultować z lekarzem, również przy stosowaniu tabletek dwu- lub trzyfazowych.

Hormonalne leki antykoncepcyjne

Istnieją także hormonalne leki antykoncepcyjne, które stosuje się bez przerwy przez 91 dni; skutkuje to zredukowaniem dwunastu krwawień w ciągu roku do zaledwie czterech. Każde opakowanie zawiera 84 różowe tabletki z niewielką ilością lewonorgestrelu i etynyloestradiolu oraz 7 białych tabletek z małą ilość etynyloestradiolu – podczas przyjmowania tych białych pojawia się krwawienie trwające około 3 dni. Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania takich leków. Należą do nich między innymi: zakrzepy krwi, zawał serca lub udar mózgu, cukrzyca, choroba wieńcowa, wysokie ciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi, wysoki poziom tłuszczów we krwi, migreny, zapalenie trzustki, choroby wątroby, rak piersi lub narządów płciowych.
Kobiety, które nie stosują leków antykoncepcyjnych, a chciałyby opóźnić okres z powodu wyjazdu lub innej ważnej daty, powinny udać się do ginekologa co najmniej 3 miesiące przed danym terminem; dzięki temu w razie złej reakcji organizmu na dobrane leki, lekarz będzie w stanie przypisać odpowiednie na czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here