Każdy początkujący akwarysta stoi przed szeregiem pytań i wątpliwości, zanim rozpocznie swoją przygodę ze szklanym akwenem. Ten tekst pomoże odpowiedzieć na kilka zasadniczych kwestii ułatwiających podjęcie decyzji.

Jak założyć akwarium?

Osoba chcąca rozwijać swoja akwarystyczną pasję powinna zastanawiać się nie tylko nad tym jak założyć akwarium, ale także rozważyć jakie akwarium chciałaby posiadać.
Akwaria dzielimy na słodko wodne oraz morskie i tu powstaje pierwsza wątpliwość, bowiem każde z nich wymaga od akwarysty różnego poziomu wiedzy, innych kosztów oraz poziomu zaangażowania. Początkującym akwarystom zaleca się rozpocząć od zbiornika z wodą słodką. Taki zbiornik jest kilka razy tańszy od typu morskiego i na nim się skupimy.
Następnym problemem jest wielkość akwarium, jakie należy wybrać. Wbrew obiegowej opinii znacznie prostsze w utrzymaniu jest akwarium większe, w którym dużo łatwiej jest zachować równowagę biologiczną oraz odpowiednie pH wody.

Zestaw startowy

Co kupić, czyli zestaw startowy. Sam szklany zbiornik to tylko początek przygody. Aby mieszkającym w nim organizmom zapewnić odpowiedni komfort, a także zdrowe warunki do egzystencji należy zaopatrzyć się w szereg urządzeń zapewniających właściwe warunki życia.
– Napowietrzacz zaopatrujący akwarium w życiodajny tlen.
– Filtr zapewniający przejrzystość wody, a także pełniący funkcję oczyszczającą z substancji wpływających niekorzystnie na zdrowie rybek. Większość nowoczesnych filtrów jest zintegrowana z napowietrzaczem pełniąc obie te funkcje.
-Oświetlenie. Chcąc hodować egzotyczne warunki rybek, powinno się stworzyć im warunki przybliżone do ich naturalnego środowiska, co oznacza, że należy im zapewnić odpowiednie doświetlenie przez większą część doby. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym lampa jest nieodzownym elementem akwarium. Większość współczesnych lamp jest zintegrowana z pokrywą akwarium, podnosząc zarazem walory estetyczne całości.
– Grzałka z termostatem umożliwiająca utrzymanie optymalnej temperatury.

Gdzie i na czym umiejscowić akwarium?

Zacznijmy od solidnej podstawy. Akwarium wraz z wodą, oprzyrządowaniem oraz ozdobami potrafi ważyć od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów, zatem trzeba wziąć to pod uwagę, ustawiając je na stoliku czy regale. Ponadto powierzchnia mebla powinna być odporna na kontakt z wodą. Do umiejscowienia akwarium zaleca się głębie pomieszczenia nienarażoną na wpływ promieni słonecznych zatem parapet czy bezpośrednią bliskość okna nie wchodzi w rachubę, ponieważ promienie słoneczne przyspieszają rozwój glonów i drobnoustrojów.
Skoro już wiemy jak założyć akwarium, pozostaje zarybić nasz zbiornik, starając się wybierać gatunki spokojne i łatwe w opiece niewymagające specyficznych warunków życiowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rosną pistacje?
Następny artykułGry logiczne dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here