Choroby wirusowe dotyczą każdego człowieka, a w przyrodzie nie brakuje wirusów. Atakują one zarówno ludzi i zwierzęta i w wielu przypadkach są całkowicie niegroźne i łatwe do zwalczania przez układ odpornościowy. Inaczej jednak sytuacja przedstawia się, gdy wirus bezpośrednio atakuje układ immunologiczny. Właśnie tak działa wirus HIV, który jeszcze parę dekad temu był całkowicie nieznany, ale gdy zaczął swój atak, pokonał dziesiątki tysięcy osób na całym świecie.

Jak można zarazić się HIV?

W przeciwieństwie do typowej sezonowej grypy, która także jest chorobą wirusową, AIDS wywoływane przez wirusa HIV jest zazwyczaj ostatnim krokiem przed śmiercią. Dlatego też nie ma wątpliwości, że wirusa HIV należy traktować poważnie i unikać zakażenia za wszelką cenę. Aby jednak pozostać bezpiecznym, konieczne jest zrozumienie tego, jak wirus taki się przenosi.

Wieloletnie badania pomogły jednoznacznie zrozumieć to, jak można zarazić się HIV. Wyodrębniono trzy drogi zakażenia i każda z nich wiąże się z większym lub mniejszym ryzykiem.

Aby doszło do zakażenia konieczny jest bardzo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Najczęściej do przenoszenia wirusa dochodzi w wyniku kontaktu seksualnego. Zarówno stosunek waginalny, analny, jak i oralny może umożliwić transport wirusa HIV do nowego organizmu. Aby uniknąć tego ryzyka należy stosować prezerwatywy, a także wykonywać regularne badania na obecność wirusa HIV.

Kontakt z krwią nosiciela

Drugą drogą zakażenia jest kontakt z krwią osoby, będącej nosicielem wirusa. Jest to bardzo duże ryzyko dla osób, nadużywających twarde narkotyki. Dzielenie się igłą lub jej rzadka wymiana na nową powoduje, że ryzyko zakażenia się wirusem od osób, które nie jest świadome o swojej chorobie, jest bardzo wysokie. I jako że wirus HIV przez wiele lat nie daje o sobie żadnego znaku, bez częstych badań trudno jest ustalić, kto jest nosicielem, a kto nie. Problem ten dotyczy także kobiet ciężarnych, które często są nosicielkami i przenoszą wirusa na swoje dziecko podczas porodu. Stanowi to trzeci sposób na zakażenie i pod wieloma względami jest bardzo łatwy do uniknięcia, jeżeli podejmie się odpowiednie kroki. Z tego powodu podczas ciąży każda kobieta powinna przejść test na obecność wirusa HIV, nawet jeżeli nie podejrzewa, że kiedykolwiek doszło do sytuacji, gdy mogłaby się zarazić.

Wirus HIV w obecnych czasach jest możliwy do opanowania poprzez stosowanie leków antyretrowirusowych i szybkie wyłapanie choroby. Niestety jednak wciąż niedostępna jest szczepionka lub leki, które pomagają w całkowitym usunięciu wirusa z organizmu. Dlatego też najlepszym sposobem na walkę o życie jest bycie poinformowanym o tym, jak można zarazić się HIV. Dzięki temu każdy może zareagować odpowiednio podczas ryzykownych sytuacji i uniknąć zakażenia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt a pożyczka
Następny artykułJak inwestować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here