Do czego służą oczomyjki?

0
600

Spośród najważniejszych organów w organizmie człowieka bez wątpienia oczy należą do najbardziej delikatnych. Wystarczy jedna kropla żrącej substancji, jedno niefortunne uderzenie albo jeden opiłek metalu, aby na trwałe uszkodzić ten jakże ważny narząd. Dlatego w każdym miejscu pracy ochrona wzroku powinna być traktowana priorytetowo, a pracownikom winne być zapewnione skuteczne środki ochronne. O czym pamiętać, zabierając się za ochronę oczu?

Po pierwsze – profilaktyka

Najlepszym sposobem na ochronę oczu przed dostaniem się do nich opiłków, ostrych przedmiotów, kwasów i zasad do oczu jest ich fizyczne oddzielenie od zagrożeń. Po pierwsze więc należy sięgnąć po dostępne osłony, które bardzo często znajdują się na wyposażeniu wielu maszyn i urządzeń. Demontaż oryginalnych osłon w wielu przypadkach jest naruszeniem przepisów użytkowania i niezgodny z przepisami.

Poza osłonami, redukującymi ryzyko zaprószenia oczu, warto również chronić je bezpośrednio, m.in. stosując dostępne środki ochrony indywidualnej. Najczęściej będą to okulary ochronne, ale również maski spawalnicze, etc. Jeśli uda się zapobiec fizycznemu przedostaniu się czynnika drażniącego do oczu, to prawdopodobnie uda się niemal całkowicie wyeliminować zagrożenie dla narządu wzroku.

Po drugie – szybkie reagowanie

Jeśli z jakiegoś powodu do oczu dostały się czynniki drażniące czy żrące, to należy dążyć do jak najszybszego usunięcia niepożądanej substancji z tego organu. Każda sekunda oddziaływania kwasów czy zasad na delikatną śluzówkę oka może oznaczać nieporównanie większe szkody, które mogą być nieodwracalne.

Dlatego w miejscach, gdzie wykorzystywane są substancje potencjalnie szkodliwe, pracownicy powinni mieć swobodny dostęp do rozwiązań pozwalających na szybkie pozbycie się takiego czynnika z oczu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są oczomyjki, czyli proste natryski podłączone do źródła wody (bądź sterylnego płynu), zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić bezpieczne przemywanie oczu bez użycia rąk.

Po trzecie – wiedza

Do wielu bolesnych w skutkach wypadków w pracy dochodzi na skutek braku wiedzy bądź wyobraźni na temat potencjalnych konsekwencji kontaktu z czynnikami, na które narażeni jesteśmy podczas pracy. Dlatego jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie ryzyka, jest edukacja – w tym szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Nie warto więc zaniedbywać szkoleń pracowników – zarówno tych prowadzonych przez behapowca, ale również tych wykonywanych bezpośrednio na stanowisku pracy przez brygadzistę, kierownika czy właściciela przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here