Cięcie laserem jest technologią, której ceny wydają się wysokie, jednak zestawienie ich z wyceną innych metod obróbki jest trochę bardziej skomplikowane, niż tylko porównanie jednostkowych cenników. Od czego jednak zależy, czy cięcie laserem będzie opłacalne?
Rodzaj materiału
Kluczową zmienną, która wpływa na to, czy obróbka będzie kosztowna, jest rodzaj materiału. Dotyczy to zresztą nie tylko cięcia laserem, ale ta technologia ma pewne ograniczenia, które sprawiają, że na przykład cięcie bardzo grubych elementów stalowych może stawać się szybko nieopłacalne. Dodatkowo w przypadku cięcia laserowego trzeba też wziąć pod uwagę, że niektóre realizacje będą wymagały specjalistycznego warsztatu. Powszechnie stosowane cięcie blach laserem może być zrealizowane praktycznie na każdej maszynie, ale już wycięcie czegoś z grubszego bloku tytanu przerośnie możliwości wielu urządzeń i trzeba będzie szukać albo innej technologii, albo przynajmniej innego wykonawcy. To jednak zdarza się bardzo rzadko.
Długość serii
Cięcie laserowe odbywa się na zautomatyzowanych obrabiarkach, więc przy krótkich seriach lub produkcji pojedynczej sporą część kosztów będzie stanowiło przygotowanie stanowiska do pracy, czyli ewentualna wymiana głowicy roboczej oraz koniecznie zaprogramowanie wycinarki. W przypadku serii średniej długości, a tym bardziej przy produkcji masowej, te elementy stają się w wycenie niemal nieistotne i w kosztach przygotowania pojedynczych produktów można je zupełnie pominąć. Zamawiając wycinanie laserowe krótkich serii, trzeba też liczyć się z tym, że u niektórych wykonawców takie zlecenia mogą być oznaczane niższym priorytetem. Wykonuje się je po zakończeniu dłuższych serii, żeby nie trzeba było wielokrotnie programować wycinarki.
Poziom skomplikowania wzoru
Intuicyjnie zrozumiałe jest, że im bardziej skomplikowany wzór, tym wycinanie będzie droższe, natomiast analizując ten punkt, trzeba zwrócić uwagę na to, w jakim tempie ceny będą rosły w przypadku poszczególnych technologii. Paradoksalnie cięcie blach laserem na skomplikowane elementy może być tańsze od obróbki mechanicznej, ponieważ nie wymaga wielokrotnego zmieniania położenia elementu i głowicy, może też być przeprowadzone na jednej obrabiarce, co w obróbce skrawaniem jest czasem niemożliwe do osiągnięcia. Mimo więc, że cena może rosnąć, to właśnie wycinanie laserowe będzie stawało się coraz bardziej opłacalne na tle innych metod. Oczywiście nadal optymalizuje się koszty poprzez uproszczenie wzorów, ale nadal to laser może być rozwiązaniem ekonomicznie najkorzystniejszym.